A technológia fejlődésével egy új sportág bontakozik ki a szemünk előtt, s vonz napról napra nagyobb publikumot magához, ez pedig nem más, mint az e-sport. Az elsősorban gyerekek, fiatal felnőttek számára vonzó játékok azonban a testünkre is kihatással vannak.
Az alábbi értekezésben először átvesszük mire érdemes odafigyelni, ha helyesen szeretnénk ülni, majd különböző ülőalkalmatosságokat vizsgálunk meg a testre való hatásait figyelembe véve.
Amennyiben ülőalkalmatosságunk nem ‘kényszerít’ rá a helyes testtartásra, a következő szempontokat tartsuk be ülés közben lehetőleg hosszú távon:
-
Gerincünk természetes görbületei legyenek megtartottak, a vállak egy síkban helyezkedjenek el a felsőtestünkkel, a fej a vállcsúcs vonalában található
-
Derékszöget zárjon be a törzs a combbal, a comb a lábszárral és a lábszár a lábfejjel
-
Az felkarok a test mellett legyenek, a könyök derékszögben hajoljon, az alkar feküdjön fel az asztalra
-
A combok az ülőfelületen feküdjenek fel, a talp pedig a padlón legyen vízszintesen
Most vizsgáljuk meg milyen előnyei, hátrányai vannak a különböző ülési lehetőségeknek.
Szék:
-
Megtámasztja a gerincet helyesen? Nem
-
Megtámasztja a fejet? Nem
-
Megtámasztja a lábat? Nem
Fotel/Kanapé:
-
Megtámasztja a gerincet helyesen? Igen
-
Megtámasztja a fejet? Nem
-
Megtámasztja a lábat? Nem
Gamer szék/Babzsákfotel:
-
Megtámasztja a gerincet helyesen? Igen
-
Megtámasztja a fejet? Igen
-
Megtámasztja a lábat? Igen
Döntsünk bárhogy is ülőalkalmatosság választásánál, vegyük figyelembe, hogy az egészség aranyat érő kincs, melynek értékét sokszor csak akkor észleljük, mikor hiányában vagyunk. Tegyünk egészségünk/gyermekünk egészsége megőrzése érdekében, hiszen sokkal könnyebb helyesen ülni, ha ‘rá vagyunk kényszerítve’.
Természetesen a helyes testtartás nem helyettesítheti a rendszeres mozgást, ezek párban járnak egészségünk megőrzése érdekében. Sportoljunk hetente háromszor, s a hosszú ülve töltött órák alatt is mozgassuk át testünket legalább óránként.