Gyerekeinkért bármit hajlandóak vagyunk megtenni. Azonban nagyon fontos, hogy hosszú távon is gondolkodjunk, ne csak rövid távon. Az egészség, illetve a hozzá tartozó prevenció, azaz megelőzés hosszú távú gondolkodás, melyek alapjait lehelyezve a gyermekünk egy egészséges(ebb) felnőtt életet fog élni.
Kiemelt területei az egészséghez tartozó prevenciónak a megfelelő táplálkozás, a rendszeres testmozgás, illetve a helyes testtartás.
Ezen három témakörben szeretnénk ma nektek segíteni.
Egészséges étkezés
Melyik szülő tudja megtagadni az édességet a gyermektől? Vajmi kevesen. A jó hír, hogy nem is kell, a kulcsszó a mérték. A gyerekeknek nem lesz baja néhanapján 1-1 édességtől, azonban a túlzásba vitt fogyasztása a későbbiekben a szívbetegségek, magas vérnyomás, bizonyos típusú rákos megbetegedések illetve a 2-es típusú cukorbetegség rizikófaktorát mind emelik. Továbbá az elhízás a lelki fejlődésre is kihatással van, hiszen sokszor csúfolják ki a sulis társak.
Általánosan elmondható, törekednünk kell a szénhidrát túlzott ‘adagolásától’ csemeténknek. Kerüljük a fehér kenyeret, a tésztákat, burgonyát. A cukor, mint szénhidrát bevitelét megintcsak minimalizáljuk, ne itassunk például cukros üdítőket a picikkel.
Szerencsére sosem volt könnyebb alternatívát választani az ételek közül, lássunk pár példát:
-
Fehér kenyér -> Rozskenyér
-
Tészta -> Durum tészta
-
Cukros üdítő, csoki, chips, fagyi -> Cukormentes alternatívái
Testmozgás
Keressük meg azt a mozgásformát, amelyik a kölyök érdeklődését leginkább felkelti, s ismertessük meg vele. Ha jó benyomások érik, mint például sikerélmények, jó társaság, nem lesz kérdés, hogy megszereti-e a mozgást. Űzzön bármilyen sportot, a lényeg a rendszeresség.
Milyen hatásai vannak a rendszeres testmozgásnak?
-
Növekszik a tüdőkapacitás, javul a légzés
-
Nő a szív teljesítőképessége, csökken a szív- és érrendszeri betegségek kockázata
-
Csökken a magas vérnyomás kialakulásának veszélye a későbbiekben
-
Segít a csonttömeg megtartásában, így megelőzhető/mérsékelhető a csontritkulás
-
Megfelelő étkezéssel kombinálva hatásosan megelőzhető/kezelhető az elhízás
Helyes testtartás
Már a serdülőkorban megfigyelhető a testtartási hiba. Minden ötödik fiatal görbén, bukottan vagy természetellenesen hátra hajolva jár. Felnőtté válva a kor előrehaladtával hát-, illetve derékfájdalmak formájában jelentkezik a rossz testtartás. Kísérjük figyelemmel gyermekünk testtartását, korrigáljuk mi magunk, vagy szakember segítségével.
Rengeteg időt tölt csemeténk ülve, ezért erre a területre is figyeljünk oda. Íróasztalnál érdemes ék alakú párnát tenni a székre, mely előrebillenti a medencét.
Amennyiben pedig nem az íróasztalnál kell ülnie, érdemes olyan ülőalkalmatosságot választani, mely felveszi teljesen a gerinc egészségesen görbült vonalát. Ilyen például a babzsákfotel, mely a székekkel és kanapékkal szemben az egész gerincet alátámassza.
Szemünk fényét minél korábbi életszakaszban hozzá neveljük az egészséges táplálkozáshoz, a testmozgáshoz, a helyes testtartáshoz, annál természetesebb lesz számára egész felnőtt életében, melyért biztosan hálás lesz.
Azonban ne feledjük, minden változás belülről indul, így a legkönnyebb szülőként példát mutatni. Ha mi is megfelelően táplálkozunk, végzünk testmozgást, s helyesen tartjuk a testünket, a gyermek hamarabb cselekszik ugyanígy. Mert nem azt tanulja meg amit mondunk neki, hanem ahogy cselekszünk.